27 maja, 2024

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – ChAD

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe charakteryzują się złożonym przebiegiem i różnorodnością objawów, które są źródłem cierpienia chorej osoby. Afektywna – ponieważ objawem są nawracające wahania nastroju. Dwubiegunowa – ponieważ występują dwa odmienne fazy zaburzenia nastroju, fazy maniakalne oraz fazy depresyjne. Objawiają się w postaci podwyższenia nastroju, wzmożonej energii i aktywności, a następnie obniżenia nastroju pod postacią łagodnego, umiarkowanego lub ciężkiego nasilenia objawów depresji. Symptomy choroby często pojawiają się nagle i szybko narastają, utrzymując się minimum 2 tygodnie.

Zwraca się uwagę, że zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD) mogą wystąpić w każdej grupie wiekowej, a najczęściej diagnozuje się je u osób w wieku 20-30 lat. Najnowsze badania wskazują, że ChAD w ok. 50% zdeterminowana jest genetycznie. Do pozostałych czynników ryzyka zalicza się predyspozycje osobowościowe, wystąpienie sytuacji silnie stresowej w ciągu życia oraz nieprawidłowości działania układu nerwowego i hormonalnego.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe związane są ze szczególnym ryzykiem pojawienia się prób samobójczych. Szacuje się, że ok. 30% pacjentów w przebiegu choroby skutecznie odbiera sobie życie. Dlatego też w leczeniu ChAD konieczne jest stosowanie farmakoterapii, w tym użycie leków stabilizujących nastrój. Zrobić to może nasz psychiatra w Centrum Pomocy Psychologiczno-Terapeutycznej. Jednocześnie niezbędne jest również wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, mające na celu łagodzenie objawów choroby i naukę wcześniejszego wykrywania symptomów stanów manii lub depresji. Psycholodzy i psychoterapeuci Centrum Wsparcia mają odpowiednie przeszkolenie aby pomóc w tym zakresie.

Spis treści

Przeczytaj również

Samoocena – źródło cierpienia lub zasób w życiu człowieka

Samoocena to jedna z wielu struktur psychicznych, która wpływa na nasze życie i sposób określania siebie w odniesieniu do społeczeństwa.

Terapia par – kiedy i dla kogo?

Czasami w bliskiej relacji pojawia się napięcie prowadzące do problemów zaburzających równowagę w życiu dwojga ludzi, a ich dotychczasowe sposoby radzenia sobie zawodzą.

Poczucie dobrostanu psychicznego – co to jest i jak o to zadbać?

Dobrostan psychiczny określany jest jako poznawcza i emocjonalna ocena własnego życia i wielu jego aspektów, które składają się na ogólny stan zadowolenia.

CTA Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.