Poczucie dobrostanu psychicznego – co to jest i jak o to zadbać?

Dobrostan psychiczny określany jest jako poznawcza i emocjonalna ocena własnego życia i wielu jego aspektów, które składają się na ogólny stan zadowolenia. Związany jest z poczuciem szczęścia i samorealizacji. Dobrostan psychiczny składa się zarówno z psychologicznych, fizycznych i społecznych aspektów, które zmieniają się w ciągu całego naszego życia i są zależne od wielu czynników.  

We wzmacnianiu poczucia dobrostanu psychicznego szczególny udział ma otoczenie człowieka i jakość relacji z innymi ludźmi. Środowisko zewnętrzne jest także pewnego rodzaju punktem odniesienia, który wyznacza, co jest pożądane, kształtując przy tym nasze przekonania i wpływając na ocenę naszego życia. Ważne są doświadczenia z dzieciństwa, kiedy nawiązujemy pierwsze bliskie relacje z rodzicem/opiekunem. Należy jednak pamiętać, że w wyniku kolejnych doświadczeń na każdym etapie życia nasze przekonania o innych osobach i nas samych mogą ulegać zmianie, co przekłada się na poczucie dobrostanu.  

Często poczucie dobrostanu psychicznego ulega zmianie lub przedefiniowaniu w sytuacji wystąpienia choroby. Początkowo samo pojęcie zdrowia definiowane było jako brak choroby, co wskazywać by mogło na to, że w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek symptomów, dochodzi do utraty poczucia dobrostanu psychicznego. Obecnie, wraz ze zmianą postrzegania zdrowia zwraca się uwagę, że pomimo choroby możemy cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym. Co więcej, badania wskazują, że osoby z silniejszym poczuciem dobrostanu psychicznego są bardziej aktywne, w mniejszym stopniu ulegają presji ze strony otoczenia, posiadają bardziej pozytywne relacje społeczne, co może również sprzyjać procesowi zdrowienia i możliwości przezwyciężenia choroby. Wydaje się więc, że dobrze jest zadbać o swój dobrostan psychiczny. Jeśli czujesz że Twoje samopoczucie w jakimś stopniu jest obniżone, albo nie jesteś usatysfakcjonowany swoim życiem zapraszamy do Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego.