Hipochondria

Zaburzenia hipochondryczne należą do grupy zaburzeń lękowych, które związane są z nadmierną koncentracją na zdrowiu i występowaniem lęku w wyniku zaabsorbowania ryzykiem i możliwością zachorowania na poważną chorobę. Przekonanie o wystąpieniu objawów choroby wynika często ze stałej obserwacji i błędnej interpretacji sygnałów płynących z ciała. Osoba cierpiąca z powodu hipochondrii jest również często przekonana, że choroba jeszcze nie została wykryta, nieustannie dążąc do otrzymania diagnozy, podejmując wiele badań medycznych, które wykluczają wystąpienie choroby.  

Pierwsze objawy hipochondrii mogą pojawiać się we wczesnej dorosłości. Często zniekształcenia dotyczące własnego stanu zdrowia są wynikiem nagłej śmierci bliskiej osoby lub wystąpienia poważnej choroby u jednego z członków rodziny. Lęk przed pojawieniem się choroby może się nasilać także pod wpływem korzystania z nierzetelnych źródeł informacji, jak np. strony i portale internetowe. Pomimo zapewnień lekarzy i prawidłowych wyników badań medycznych objawy hipochondrii nadal się utrzymują. Ponadto cierpienie danej osoby i opisywane dolegliwości mogą być wyolbrzymione i mogą mieć nawet nierealistyczny obraz. Co więcej, w przebiegu hipochondrii często obserwuje się występowanie innych zaburzeń lękowych lub zaburzeń nastroju (np. depresji). Często zdarza się, że to osoby z otoczenia orientują się że z bliskim dzieje się coś niepokojącego. Wyniki badań są w normie a dolegliwości nie ustępują, chory szuka odpowiedzi, a kolejne i kolejne badania ich nie dają. W takiej sytuacji warto zgłosić się po pomoc np. do Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego. Nasi specjaliści są empatyczni, życzliwi a co najważniejsze posiadają wiedzę i narzędzia aby pomóc w najbardziej złożonym problemie. 

Podstawową formą leczenia zaburzeń hipochondrii jest psychoterapia, zarówno indywidualna jak i grupowa, której celem jest redukcja napięcia i kontrola pojawiającego się lęku. Jeśli oddziaływania terapeutyczne nie są początkowo w pełni skuteczne w pracy z lękiem niezbędne może się okazać zastosowanie farmakoterapii. Leczenie psychiatryczne znajduje zastosowanie również w sytuacji współwystępowania zaburzeń nastroju.