Sen jest jedną z fizjologicznych potrzeb człowieka, której zaspokajanie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania. Głównym celem snu jest regeneracja organizmu, ale także wpływa na działanie gospodarki hormonalnej i układ nerwowego. Ponadto w czasie snu dochodzi o aktywności pewnych obszarów w mózgu, które odpowiedzialne są za pamięć. Człowiek przeciętnie potrzebuje od 7 do 8 godzin snu dziennie. Jednak zapotrzebowanie na sen zmienia się w ciągu życia, ponieważ organizm noworodków i dzieci wymaga na różnych etapach życia nawet do 17 godzin snu. Osoby starsze mają mniejsze zapotrzebowanie na sen, co wynika ze zmniejszonej aktywności w ciągu dnia, jednakże nie różni się znacząco od osób w wieku produkcyjnym.
Należy zwrócić uwagę, że każdy człowiek posiada indywidualne zapotrzebowanie na sen, które jest zależne od podejmowanej aktywności oraz działania wielu czynników biologicznych i psychologicznych. Wpływa to również na czas trwania snu oraz jego porę. Nie ma także określonej idealnej pory na sen. Kiedy jedna osoba w miarę regularnie odczuwa zmęczenie i zasypia w godzinach wieczornych, ktoś inny może lepiej funkcjonować w godzinach nocnych, a przez to kłaść się spać późno i późno wstawać. Niezależnie od preferencji należy zadbać o jakość snu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które cierpią z powodu jakichkolwiek zaburzeń snu.
Zaburzenia polegające na bezsenności związane są najczęściej z trudnością w zasypianiu lub utrzymaniu snu z towarzyszącym częstym budzeniem lub trudnościami z ponownym zaśnięciem. Budzenie może wystąpić również we wczesnych godzinach porannych wraz z występującą niemożnością ponownego zaśnięcia. Oprócz tego, że bezsenność może przyczynić się do zwiększonego ryzyka pojawienia się chorób krążeniowo-oddechowych, układu pokarmowego lub wydalniczego. Co więcej, zaburzenia snu mogą wpływać na pogorszenie stanu psychicznego, np. działania procesów poznawczych oraz przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń nastroju lub lękowych. Jeśli zaburzenia snu w jakiejkolwiek postaci występują od dawna i wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie, nie zwlekaj, udaj się po pomoc np. do Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego.