30 marca, 2023

Zdrowy sen

Sen jest jedną z fizjologicznych potrzeb człowieka, której zaspokajanie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania. Głównym celem snu jest regeneracja organizmu, ale także wpływa na działanie gospodarki hormonalnej i układ nerwowego. Ponadto w czasie snu dochodzi o aktywności pewnych obszarów w mózgu, które odpowiedzialne są za pamięć. Człowiek przeciętnie potrzebuje od 7 do 8 godzin snu dziennie. Jednak zapotrzebowanie na sen zmienia się w ciągu życia, ponieważ organizm noworodków i dzieci wymaga na różnych etapach życia nawet do 17 godzin snu. Osoby starsze mają mniejsze zapotrzebowanie na sen, co wynika ze zmniejszonej aktywności w ciągu dnia, jednakże nie różni się znacząco od osób w wieku produkcyjnym.  

Należy zwrócić uwagę, że każdy człowiek posiada indywidualne zapotrzebowanie na sen, które jest zależne od podejmowanej aktywności oraz działania wielu czynników biologicznych i psychologicznych. Wpływa to również na czas trwania snu oraz jego porę. Nie ma także określonej idealnej pory na sen. Kiedy jedna osoba w miarę regularnie odczuwa zmęczenie i zasypia w godzinach wieczornych, ktoś inny może lepiej funkcjonować w godzinach nocnych, a przez to kłaść się spać późno i późno wstawać. Niezależnie od preferencji należy zadbać o jakość snu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które cierpią z powodu jakichkolwiek zaburzeń snu.  

Zaburzenia polegające na bezsenności związane są najczęściej z trudnością w zasypianiu lub utrzymaniu snu z towarzyszącym częstym budzeniem lub trudnościami z ponownym zaśnięciem. Budzenie może wystąpić również we wczesnych godzinach porannych wraz z występującą niemożnością ponownego zaśnięcia. Oprócz tego, że bezsenność może przyczynić się do zwiększonego ryzyka pojawienia się chorób krążeniowo-oddechowych, układu pokarmowego lub wydalniczego. Co więcej, zaburzenia snu mogą wpływać na pogorszenie stanu psychicznego, np. działania procesów poznawczych oraz przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń nastroju lub lękowych. Jeśli zaburzenia snu w jakiejkolwiek postaci występują od dawna i wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie, nie zwlekaj, udaj się po pomoc np. do Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego.  

Spis treści

CTA Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.