28 lutego, 2024

Style przywiązania – człowiek w bliskich relacjach

Człowiek jako istota społeczna zgodnie z różnymi teoriami psychologicznymi na pewnym etapie życia, w sposób bardziej lub mniej świadomy, decyduje się na poszukiwanie osoby, z którą może zakładać bliską relację. Abstrahując od tego, jakie wyobrażenie na temat owej relacji i jej przebiegu, w jakich konfiguracjach i jakiej płci będą osoby w nią zaangażowane, wybór partnera/partnerki jest jednym z zadań rozwojowych. To w jaki sposób nawiązujemy bliskie relacje i jak w nich funkcjonujemy zależy silnie od stylu przywiązania jaki wykształcił się w ciągu życia.  

Styl przywiązania różnie jest definiowany, jednak najogólniej jest to stopień poczucia zaufania i poczucia bezpieczeństwa w związkach interpersonalnych, który kształtuje się w okresie niemowlęctwa i wpływa na bliskie relacje w całym życiu człowieka. Ponadto wyznacza sposób postrzegania partnera/partnerki oraz innych osób zarówno z związkach intymnych, romantycznych, ale również przyjacielskich. Wyznacza jakie mamy oczekiwania wobec partnera/partnerki w związku, a także to, czego się po nich spodziewamy.  

W psychologii wyróżnia się najczęściej trzy style przywiązania: bezpieczny, lękowy i unikowy. Osoba o stylu bezpiecznym cechuje się wyższym poziomem zaufania w stosunku do innych osób, umiejętnością udzielenia adekwatnego do potrzeb wsparcia, empatią, a w kontakcie z innymi osobami czuje się swobodnie. Związki i bliskie relacje osób ze stylem bezpiecznym opisywane są częściej jako harmonijne, spójne, obarczone mniejszym poziomem przeżywanego stresu, a także zauważalny jest wyższy poziom satysfakcji ze związku, określając go jako trwały, szczęśliwy i oparty o zasady zaufania i przyjaźni.  

Odmiennym sposobem funkcjonowania w związku i bliskich relacjach interpersonalnych cechują się osoby ze stylem lękowym. Osoby te charakteryzują się niższym poziomem samooceny i zaufania wobec innych osób, a w czasie trwania związku mogą pojawiać się wrogość, impulsywność w zachowaniu, uczucie zazdrości lub krótkotrwałość relacji. Funkcjonowanie w relacji z wysokim poziomem lęku wynika z wcześniejszych doświadczeń już na etapie niemowlęcym lub wczesnodziecięcym, w wyniku stosowania nieadekwatnych reakcji ze strony rodzica lub opiekuna.  

Inny sposób funkcjonowania można zaobserwować u osób ze stylem unikowym, u których dominującymi cechami może być wysoki poziom samooceny przy jednocześnie niskim zaufaniu wobec innych ludzi, co ogranicza możliwość tworzenia bliskich relacji. Osoby te wykazują często niechęć do zbliżenia, utrzymując dystans w relacjach interpersonalnych. Ze względu na brak zaangażowania emocjonalnego związki mogą być krótkotrwałe, a styl unikowy może przyczyniać się do zaabsorbowania innymi czynnościami, jak np, życiem zawodowym, poświęcając bliskie związki i relacje. 

Łatwo zauważyć że opisane style przywiązania mogą powodować dyskomfort z naszym życiu, w szczególności jeśli kierujemy się jednym stylem do wszystkich osób z naszego otoczenia. Jednak taką postać rzeczy można zmienić, chodząc na psychoterapię, gdzie dzięki treningowi i ścisłej współpracy pacjenta z terapeutą, można nauczyć się korzystać z wszystkich stylów w sposób elastyczny. Serdecznie zapraszamy do Centrum Wsparcia, nasz opiekun terapii bezpłatnie podpowie jakiego terapeutę wybrać oraz odpowie na pytania.  

Spis treści

CTA Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.