28 lutego, 2024

Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jedną ze skuteczniejszych terapii, badania naukowe pokazują wysoką skuteczność tego podejścia w leczeniu zaburzeń psychicznych. W nomenklaturze psychologicznej często nazywana jest terapią CBT, co jest skrótem od Cognitive Behavioral Therapy, czyli terapia kognitywno-behawioralna. W Polsce określenie kognitywna zostało trochę wyparte przez bardziej zrozumiałe – poznawcza, ale można tą terminologię stosować wymiennie. Jest to terapia krótkoterminowa, co oznacza że zazwyczaj potrzebnych jest kilkanaście cotygodniowych sesji, może jednak zdarzyć się jednak że złożoność problemu wydłuży czas terapii. Terapia ta zakłada, że to w jaki sposób myślimy o sytuacji ma wpływ na nasze emocje, reakcje w ciele i zachowanie, nasze przekonania mogą więc generować nasze cierpienie. Terapeuta poznawczo-behawioralny będzie zatem zwracać uwagę na te przekonania które są dysfunkcyjne, i będzie pracował razem z pacjentem nad ich zmianą. Przykład obrazuje to jak różnie możemy odbierać te same sytuacje.

Psychoterapia posiada jasną strukturę, ściśle zdefiniowany cel i określone sposoby na to aby pacjent przekonał się czy założenia terapeuty są prawdziwe. Pojawiają się prace osobiste, które pacjent wykonuje między sesjami. Dzięki temu pacjent ma możliwość lepiej poznać siebie, z czasem potrafi zdefiniować powtarzające się schematy i przekonania, wie, w jakiej najczęściej sytuacji występują, a tym samym może z pomocą terapeuty pracować nad ich zmianą. Jako Centrum Wsparcia serdecznie zapraszamy do wybrania właśnie tej terapii, nasi terapeuci poznawczo-behawioralni z chęcią pomogą również Tobie. Jeśli zdarzy się że akurat nurt tej terapii Ci nie odpowiada, to możesz u nas zdecydować się też na terapię psychodynamiczna lub systemową.

Spis treści

CTA Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.