28 lutego, 2024

Depresja

Każdy człowiek w swoim życiu przeżywa smutek który jest naturalnym uczuciem pojawiającym się w różnych sytuacjach. Może być odpowiedzią na utratę pracy, śmierć bliskiej osoby, zakończenie związku lub ważnej dla nas relacji czy drobnym niepowodzeniem. Jednak utrzymujące się przez dłuższy czas poczucie przygnębienia lub rozpaczy, obniżony nastrój towarzyszący nieustannie w ciągu dnia może wskazywać na  rozwijającą się depresje. W takim przypadku warto zwrócić się do psychoterapeuty po profesjonalną pomoc, w przypadku bardzo silnych objawów zalecana jest także konsultacja u psychiatry. Specjaliści w Centrum Zdrowia Psychologiczno-Terapeutycznego chętnie pomogą w takim przypadku.

Obecnie depresja jest jedną z najczęściej występujących na świecie chorób wśród ludzi. Szacuje się, że z powodu depresji cierpi ok. 350 mln ludzi, a najczęściej diagnozowana jest wśród osób w wieku 20-40 lat.

Do najczęstszych objawów depresji zalicza się: obniżony nastrój, utrata dotychczasowych zainteresowań, trudność w odczuwaniu przyjemności, szybsze zmęczenie, a także zaburzenia snu (np. wczesne lub częste budzenie, trudności w zasypianiu), towarzyszące poczucie winy, ogólne spowolnienie lub utrata apetytu.

Powyższe objawy powinny się utrzymywać nie krócej niż dwa tygodnie, aby móc zdiagnozować depresję.

Aktualne badania naukowe pokazują że przyczyn może być wiele. Jedną z przyczyn biologicznych jest nieprawidłowe działanie układu hormonalnego i nerwowego. Depresja może być również odpowiedzią na sytuację życiową, np. przedłużającą się żałobę, samotność, narodziny dziecka (depresja poporodowa).

Należy szczególnie zwrócić uwagę na pojawiające się w przebiegu depresji myśli samobójcze, które mogą być realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Mogą prowadzić do samookaleczeń i prób samobójczych i najczęściej wymagają profesjonalnej pomocy ze strony psychologa, psychoterapeuty i lekarza psychiatry. W sytuacji nasilenia myśli samobójczych lub próby samobójczej niezbędna jest interwencja medyczna, hospitalizacja osoby cierpiącej z powodu depresji oraz wsparcie terapeutyczne.

Spis treści

CTA Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in

Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.