Depresja okołoporodowa

Narodziny dziecka przez wielu ludzi traktowany jest jako jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Sama prokreacja i posiadanie dziecka jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z potrzeb człowieka, niebędącym jednak wolnym od presji ze strony społeczeństwa, które stawia wiele wymagań wobec przyszłych rodziców, a szczególnie matek. Z perspektywy społeczno-kulturowej w Polsce funkcjonuje wiele przekonań na temat wychowania, pożądanych zachowań ze strony matki, które mogą mieć charakter stereotypów odnoszących się do obrazu tzw. “matki polki”. Jednak co w sytuacji, kiedy ciąża, poród i/lub okres połogu nie są najszczęśliwszym wydarzeniami w życiu kobiety? Co jeśli wiąże się to z wystąpieniem szeregu trudności przyczyniających się do zaburzeń psychicznych?  

Epizody zaburzeń nastroju mogą mieć swój początek jeszcze na etapie ciąży. Jednak w ponad połowie przypadków objawy zaburzeń nastroju rozwijają się po porodzie, dlatego też najczęściej mówi się o depresji poporodowej. Jednym z czynników ryzyka wystąpienia zaburzeń może być choroba dziecka lub powikłania w czasie porodu, szczególnie jeśli ciąża była wyczekiwana i upragniona. Stan obniżonego nastroju przy towarzyszącym poczuciu winy może utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy.  

W przebiegu depresji okołoporodowej lub poporodowej rozpoznaje się objawy typowe dla zaburzeń nastroju, tj. obniżony nastrój przez większą część dnia, znaczne zmniejszenie zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności, bezsenność lub nadmierna senność, spowolnienie psychoruchowe, spadek libido, uczucie zmęczenia lub braku energii, towarzyszące poczucie winy oraz pojawiające się myśli lub próby samobójcze. Ponadto u kobiety może pojawić się nerwowość, trudności w koncentracji, poczucie napięcia lub możliwości utraty kontroli nad sobą.Pojawienie się depresji nie jest bezpośrednio wynikiem zmiany w układzie hormonalnym.  

Niekiedy depresja okołoporodowa o łagodnym przebiegu może ustępować przy wsparciu bliskich osób. Jeśli objawy nasilają się lub utrzymują się przez dłuższy czas, zaburzając codzienne funkcjonowanie kobiety należy zwrócić się po pomoc do specjalistów – lekarza, psychologa lub psychoterapeuty, którzy będą w stanie udzielić profesjonalnego wsparcia kobiecie. W przypadku większego epizodu depresji poporodowej niezbędna może okazać się opieka psychiatryczna. Niezależnie od natężenie dolegliwości warto skonsultować się z psychologiem czy psychoterapeutą i zastosować odpowiednie kroki. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z Centrum Wsparcia, które wyróżnia się kompleksową opieką, ponadto Centrum jest stworzone z myślą o matkach z dziećmi i posiada wszelkie udogodnienia.